To, že máte doma problém s kanalizáciou, si všimnete pomerne rýchlo, aj vďaka trom hlavným signálom – problémy so splachovaním WC, neodtekajúci odtok či zápach, ktorý sa z neho šíri. Upchatá kanalizácia nepredstavuje len ďalší finančný náklad, ale aj zdravotné riziko. Ak voda neodteká tak, ako má, hromadia sa v nej nečistoty a baktérie, ktoré môžu spôsobiť niekoľko nepríjemných problémov. Prečo je potrebná pravidelná údržba kanalizácie a kedy volať inštalatérsku firmu? Poradíme v nasledujúcich riadkoch.
Najčastejšie príčiny upchatej kanalizácie
Problémy s kanalizáciou sa môžu vyskytnúť kedykoľvek a prejaviť sa môžu v priebehu niekoľkých minút – zväčša ale ich príznaky často badať oveľa skôr. Aké sú najčastejšie príčiny upchatej kanalizácie?
Ak máte doma takzvanú tvrdú vodu, v kanalizácii sa môže ukladať množstvo vodného kameňa, ktorý môže kanalizáciu upchať. Ďalšou nepríjemnosťou, ktorá môže upchatie vo vlhkom prostredí vytvoriť, je hrdza. Kanalizáciu často upchávajú aj predmety, ktoré do nej nepatria – hygienické pomôcky, hračky, ktoré deti spláchnu v záchode, príbory, zvyšky jedál, oleje, vlasy, chlpy či nerozpustené kozmetické prípravky – majte na pamäti, že kanalizácia nie je odpad, tieto veci do nej nepatria a ak sa chcete vyhnúť výdavkom za čistenie kanalizácie, tak si nabudúce ich splachovanie vo WC premyslite.
Okrem ľudského faktoru, kanalizáciu môže poškodiť aj príroda – keďže kanalizácia je uložená pod zemou, pôsobia na ňu rôzne prírodné vplyvy – pohyb pôdy, kamenisté zloženie, vlhkosť (môže vytvárať hrdzu na potrubí, diery na kove). Takéto problémy často okrem upchatých odtokov signalizujú aj mláky na dvore, ktoré ste tam predtým nemávali. Poškodiť kanalizáciu môžu aj korene stromov či hlodavce.



Čo robiť v prípade havarijného stavu?
Problémy s kanalizáciou sa môžu vyskytnúť kedykoľvek a prejaviť sa môžu v priebehu niekoľkých minút – zväčša ale ich príznaky často badať oveľa skôr. Aké sú najčastejšie príčiny upchatej kanalizácie?
Ak máte doma takzvanú tvrdú vodu, v kanalizácii sa môže ukladať množstvo vodného kameňa, ktorý môže kanalizáciu upchať. Ďalšou nepríjemnosťou, ktorá môže upchatie vo vlhkom prostredí vytvoriť, je hrdza. Kanalizáciu často upchávajú aj predmety, ktoré do nej nepatria. Napríklad hygienické pomôcky, hračky, ktoré deti spláchnu v záchode, príbory, zvyšky jedál, oleje, vlasy, chlpy či nerozpustené kozmetické prípravky. Majte na pamäti, že kanalizácia nie je odpad, tieto veci do nej nepatria a ak sa chcete vyhnúť výdavkom za čistenie kanalizácie, tak si nabudúce ich splachovanie vo WC premyslite.
Okrem ľudského faktoru, kanalizáciu môže poškodiť aj príroda – keďže kanalizácia je uložená pod zemou, pôsobia na ňu rôzne prírodné vplyvy – pohyb pôdy, kamenisté zloženie, vlhkosť (môže vytvárať hrdzu na potrubí, diery na kove). Takéto problémy často okrem upchatých odtokov signalizujú aj mláky na dvore, ktoré ste tam predtým nemávali. Poškodiť kanalizáciu môžu aj korene stromov či hlodavce.
Čo robiť v prípade havarijného stavu?
Ak sa u vás doma vyskytne havarjiný stav, nezabudnite volať vodárov alebo firmy poskytujúce inštalatérske služby, ktoré sú vám k dispozícii 24 hodín denne. Medzi najčastejšie poruchy kanalizácie a odpadov tiež patria prasknuté potrubia, zapríčinené prasklinami v potrubí. Ide o problém, ktorý sa spočiatku dá len veľmi ťažko odhaliť a vo väčšine prípadov sa prejavia na jar. Počas zimy sa totiž praskliny naplnia zamrznutou vodou, celú zimu sa zväčšujú a na jar začne cez trhliny unikať voda. A nemôžeme tiež nespomenúť neodborné zásahy do potrubia, laickú montáž a nesprávne prepojenie častí potrubia, ktoré vedia tiež narobiť poriadnu šarapatu. Preto je dobré montáž kanalizácie a odpadov zveriť do rúk odborníkom. Iba tak sa vyhnete predčasným výdavkom na opravu kanalizácie.
Aké sú príznaky upchatej kanalizácie?
Ako sme už spomínali vyššie, príznakov upchatej kanalizácie môže byť v domácnosti niekoľko a väčšinu z nich možno spozorovať vopred. Kedy teda zbadáte, že vaša kanalizácia potrebuje prečistiť alebo rovno opravu?
Neodtekajúci odtok – prejavuje sa spočiatku pomalým odtekaním vody a neskôr môže prestať odtekať úplne, čo môže viesť k problémom. Neodtekajúci odtok je zvyčajne signálom, že ide o prasknuté alebo upchaté potrubie, upchatú kanalizáciu či dokonca upchatý septik, čo vedie k neschopnosti dostatočne rýchlo filtrovať odtekajúcu vodu. Ak voda narazí v potrubí na prekážku, voda sa môže vracať späť cez odtoky do umývadiel, vane, sprchy, WC či do práčky.
Časté upchávanie odtokov – úzko súvisí s neodtekaním vody. V takomto prípade nezabudnite mať po ruke gumený zvon, ktorým pomocou podtlaku uvoľníte prekážky v potrubí. Ak sa však odtok neuvoľní ani po tomto alebo zvon používate opakovane, pravdepodobne máte väčší problém, ako iba pár nečistôt, zachytených v kanalizácii a budete potrebovať krtkovanie potrubia.
Problém so splachovaním WC – vracia sa voda po spláchnutí naspäť alebo je hladina vody v záchodovej mise vyššia, ako by tam mala byť? Aj toto je častým signálom, že je vaša kanalizácia upchatá. Ak nepomáha zvon, tak je na rade krtkovanie. Nepríjemný zápach z odtoku – Keď sa z odtokov vo vašej domácnosti šíri nepríjemný zápach, je to ďalší zo signálov, že vaša kanalizácia potrebuje opravu a odpadová voda nie je správne odvádzaná a filtrovaná.
Monitoring kanalizácie a krtkovanie ako najčastejšie možnosti opravy kanalizácie
Budeme sa síce opakovať, no ak už máte doma havarijný stav, s ktorým si neviete dať rady, volajte odborníkov – havarijnú službu, ktorá je vám nonstop k dispozícii. Firma príde čo najrýchlejšie, ako sa bude dať a zistí príčinu upchatej kanalizácie, najčastejšie pomocou dvoch spôsobov:
Monitoring kanalizácie – je vykonávaný pomocou kamery, ktorá je zavedená do potrubia a poskytuje videozáznam. Podľa neho vieme presne určiť, kde je potrubie upchaté alebo poškodené a kde uniká voda. Monitoring vykonávajú profesionáli a je vhodný najmä ako prevencia pri kúpe staršieho domu, ale aj pri odstraňovaní vyššie spomenutých problémov. Monitoring potrubia a kanalizácie by mal byť vykonávaný raz za dva roky.
Krtkovanie kanalizácie – ide o účinné čistenie upchatej kanalizácie. Na rozdiel od chemických prípravkov, je krtkovanie bezpečnejšie pre naše zdravie. Do potrubia sa zasunie špirála alebo hadica s vodnou tryskou (krtkom), čím sa vďaka rotácii alebo silným tlakom vody nečistoty odstraňujú.
Nezabúdajte na pravidelnú údržbu kanalizácie
Ak máte podozrenie, že vaše potrubie je poškodené alebo upchaté, obráťte sa na profesionálov. Naša Bratislavská havarijná spoločnosť je vám k dispozícii na NONSTOP linke 24/7. Rovnako tak nás môžete kontaktovať, ak sa chcete vyhnúť problémom do budúcna – vďaka pravidelnej údržbe kanalizácie. Naši špecialisti k vám prídu, očistia vám kanalizáciu a zmonitorujú jej priechodnosť, čím vykonajú prevenciu havarijných stavov do budúcna, ako napríklad prasknutie potrubia. Zároveň vám tak predídeme výmene poškodeného potrubia, ktoré je nielen, že finančne náročné, nepohodlné, no častokrát vás môže na pár dní až týždňov donútiť odsťahovať sa z vlastného domova. No a v neposlednom rade pravidelnou údržbou kanalizácie predchádzame vzniku zdravotných problémov, ktoré sa môžu v prípade upchatej kanalizácie vyskytnúť.