Prípojky kanalizácie: Postup a pripojenie kanalizačného potrubia

Súčasťou mnohých povinností, s ktorými sa stretnete pri výstavbe domu, je aj jeho napojenie na inžinierske siete. Podľa súčasných platných predpisov musia byť všetky budovy a k nim patriace pozemky odvodnené a musia z nich byť bezpečne odvedené aj všetky splašky, či už z toaliet, umývadiel, vaní, sprchových kútov, umývačiek riadu, drezov, práčok – všetky ich treba z domácnosti odviesť a zlikvidovať v súlade s platnými predpismi. V jednoduchosti povedané – musíte si nechať vybudovať taký systém, ktorý odvedie všetky odpadové vody – kanalizáciu. Ide o systém, kde vnútorná kanalizácia vedie odpad hlavným zvodom od zriaďovacích predmetov von z budovy, kde sa napája cez kanalizačnú prípojku na verejnú kanalizáciu. Čo všetko je potrebné pred pripojením na kanalizáciu vybaviť a ako sa kanalizačné potrubie napája? Dozviete sa v riadkoch nižšie.

Prípojka vody a kanalizácie: Čo vybaviť pred pripojením?  

Dostupnosť inžinierskych sietí si overte ešte pred kúpou pozemku. Overte si tiež, či je možné napojenie nového odberného miesta – mohlo by sa totiž stať, že prípojky nebudú dostupné alebo by ich realizácia bola zbytočne drahá.

Ako sme už spomínali v úvode, odpadová voda musí byť z pozemku odvádzaná podľa platných noriem. Ak je možnosť pripojenia na kanalizáciu, podajte žiadosť o pripojenie na príslušné vodárne a kanalizácie. Ak sa v obci kanalizácia nenachádza, budete musieť zvoliť riešenie žumpou, septikom alebo malou čističkou odpadových vôd.

Napojenie na verejnú kanalizáciu sa musí konzultovať s rôznymi inštitúciami, aby sme dodržali potrebné zákony, vyhlášky a obecné nariadenia. Pri realizácii novej kanalizačnej prípojky je potrebné vypracovať projektovú dokumentáciu. Ku konkrétnemu projektu prípojky sa následne vyjadrí kompetentná spoločnosť.

Žiadosť o novú kanalizačnú prípojku je potrebné smerovať na miestu vodárenskú spoločnosť osobne, poštou alebo aj elektronicky, ak to spoločnosť umožňuje. Na vybavenie žiadosti o novú prípojku je stanovená lehota väčšinou 30 dní. V prípade kladného posúdenia projektu na kanalizačnú prípojku od miestnej vodárenskej spoločnosti, je nutné, aby sa k projektu vyjadrili aj účastníci stavebného konania.

Ak je projekt v poriadku, môžete požiadať o vydanie ohlásenia drobnej stavby, resp. stavebného povolenia. Následne je potrebné vo vodárenskej spoločnosti uzatvoriť zmluvu o odvádzaní splaškových vôd. Po kladnom vybavení všetkých administratívnych povinností môžete pristúpiť k samotnej realizácii kanalizačnej prípojky.

Odtok verzus kanalizácia

Ešte pred plánovaním kanalizácie sa zamyslite nad pojmami odtok či kanalizácia a nad tým, čo do kanalizácie patrí. Odtok a kanalizácia sú pri moderných nehnuteľnostiach zvyčajne rozdelené na samostatnú sadu rúr.

Kanalizácia je systém, odvádzajúci vodu prichádzajúcu z kúpeľní, kuchynského drezu, sprchy, práčky, z vášho pozemku. Takáto voda sa považuje za odpadovú vodu a je potrebné ju prepraviť do miestnej čističky odpadových vôd.

Odtok povrchovej vody je určený pre všetku vodu v okolí vášho pozemku, ktorá nie je napojená na váš domový vodovod. To zahŕňa dažďovú vodu, ktorú zachytávajú vaše odkvapy domu, terasy, garáže a iné hospodárske budovy. Keďže táto voda nie je kontaminovaná, nepovažuje sa za škodlivú a možno ju odviesť do pôdy, rieky alebo do potoka.

Ak bývate v staršej nehnuteľnosti, je možné, že obidva systémy sú zlúčené v jednom – no najlepšie je ich mať oddelene. Prečo? Prívalová voda, tečúca do vašej kanalizácie, môže spôsobiť záplavu a špinavá voda, ktorá tečie do kanalizácie tiež, sa pre nedostatok miesta môže vyplaviť na povrch a spôsobiť tak kontamináciu pôdy a tokov.

Kanalizačné potrubie na kľúč

Dnes je už na trhu nespočetné množstvo montážneho materiálu, z ktorého si môže vybrať každý. Pripojovacie, odpadové a zvodové potrubia sa zostavujú z kameninových, liatinových, betónových a novodurových a plastových rúr. Potrubie sa zostavuje z priamych rúr a tvaroviek.

Napríklad s plastovými rúrkami sa pracuje veľmi dobre. Dajú sa ľahko skracovať na rôzne dĺžky, stačí ich len prezerať pílkou na kovy. Jednotlivé rezné plochy potrubia viete zahladiť jemným pilníkom a dôsledne očistiť od stružlín, aby ste predišli netesnosti spojov. Časti kanalizačného potrubia sa spájajú vodotesne, pomocou hrdlových spojov, s prevlečenou maticou s tesniacim krúžkom. Dôležitým úkonom po skončení montáže je overiť si vodotesnosť jednotlivých spojov.

Pripojenie a výstavba kanalizácie: montáž kanalizačného potrubia

Je veľmi dôležité, ako urobíme kanalizačnú prípojku k verejnej sieti. Vnútorný rozvod kanalizácie začína pri jednotlivých zariaďovacích predmetoch a končí pri výstupe z budovy. Skladá sa z potrubí, ktoré si následne predstavíme.

Splaškovú vodu z domácností odvádza do odpadového potrubia šikmé pripojovacie potrubie, ktoré sa montuje v minimálnom sklone 3 % a vodorovná vzdialenosť medzi odpadovým potrubím a zriaďovacím predmetom by nemala podľa normy presiahnuť 3 metre, ak je tým zriaďovacím predmetom WC, skracuje sa táto vzdialenosť na 1,5 m. Potrubie sa ukladá väčšinou do steny v šikmých drážkach a zamurováva sa alebo sa vedie k podlahe prízemia. Do odpadového potrubia sa šikmé potrubie pripojí šikmou odbočkou.

Svetlosť potrubia sa volí podľa množstva a druhu pripojených zariaďovacích predmetov. Aby neprenikal zápach z kanalizačného potrubia do interiéru, montujú sa medzi zriaďovacie predmety a potrubie zápachové uzávery, ktoré sú chránené pred vniknutím väčších nečistôt ochrannou mriežkou. Pripojovacie potrubie sa vyrába z rôznych plastických hmôt, ale aj z kovov.

Odpadové zvislé potrubie – zberá a odvádza splaškové vody do nižších podlaží. Musí byť vyvedené 0,5 m nad strechu, kde je ukončené vetracou hlavicou. Tá potrubie vetrá a zabezpečuje, aby sa v ňom nehromadili plyny. Na najnižšom podlaží alebo v pivnici sa do každého odpadového potrubia musí vložiť rúra s čistiacim otvorom. Čistiace rúry včlenené do hlavného zvodu pri budovách bez podpivničenia musia byť umiestnené vo vybetónovanej nepriepustnej revíznej šachte s rozmermi minimálne 60 x 90 x 75 cm. Do šachty sa nesmú umiestniť nijaké iné zariadenia ani vedenia.

V minulosti používané liatinové hrdlové potrubia boli nahradené plastovým potrubím rôzneho zloženia, ktoré sú spájané lepením alebo hrdlovými spojmi a majú takmer neobmedzenú životnosť. Tieto dnes vytláčajú kameninové potrubia, spájané prostredníctvom vytvarovaných hrdiel. Odpadové zvislé potrubie ústi do ležatého potrubia.

Odpadové ležaté potrubie – tvorí rozvetvenú sieť a vychádza z odpadových potrubí a výpustí a pripája sa na kanalizačnú prípojku. Odpadové ležaté potrubie je umiestnené v podzemnom podlaží alebo pod stropom (ak nie je budova podpivničená, tak nad objektom). Ležaté potrubie by po celej svojej dĺžke malo viesť rovno a v rovnom spáde von z objektu.

Musí byť pripravené a odskúšané pred betónovaním základovej dosky a musí spĺňať platné predpisy, aby v prípade poruchy nebolo kanalizačné potrubie príčinou podmáčania základov. Mimo budovy sa kladie ležaté potrubie do nemrznúcej hĺbky – minimálne 90 cm. V novostavbách sa ležaté kanalizačné potrubie ukladá do vytýčených škár v požadovanej hĺbke v základoch.

Odpadové zvislé aj ležaté potrubné rozvody, ako aj kanalizačnú prípojku, navrhuje vždy projektant na základe predpokladaného množstva vyprodukovaných splaškov. Projekt určuje:

  • rozmiestnenie zariaďovacích predmetov, pripojovacích potrubí
  • priemery všetkých potrubných súčastí kanalizácie, vrátane ich spádov, ako aj materiálové zloženie

Kanalizačné pripojenie k chate

Ak plánujete výstavbu chalupy a samozrejme aj výstavbu kanalizácie k nej, sú to drobné stavby a budete musieť verejnú kanalizáciu informatívne zakresliť do kópie katastrálnej mapy. K žiadosti o pripojenie na kanalizáciu budete musieť predložiť aj aktuálnu situáciu kanalizačnej prípojky a umiestnenie kanalizačnej šachty. Miesto, kde vám kanalizačnú prípojku vybudujú, aj to, kam vám umiestnia merač na prípojke, určí prevádzkovateľ verejnej kanalizácie. Kanalizačná prípojka musí byť krátka, priama a kolmá na stoku.

Čo do kanalizácie nepatrí

Na to, aby vám kanalizácia slúžila bez porúch dlhé roky, majte na pamäti, že tam končí iba odpadová voda – použitá voda z kuchyne, kúpeľne, ľudské výlučky a toaletný papier. Okrem toho, že správnym prístupom chránite svoje kanalizačné rozvody, je potrebné myslieť aj na životné prostredie, preto v žiadnom prípade do WC nevhadzujte tieto veci:

  • hygienické dámske vložky, tampóny, kondómy, vlhčené hygienické utierky či plienky – patria do smetného koša!
  • použitý rastlinný olej, zvyšky jedla, cestoviny, omáčky, polievky – patria do smetného koša!
  • nebezpečný odpad ako chemikálie, rozpúšťadlá, motorový olej a farby – škodlivé pre životné prostredie.
  • lieky, injekčné striekačky, tabletky – radšej ich odneste do lekární a nemocníc.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest