Ako prečistiť upchatú kanalizáciu?

27. apríla 2023
Nonstop linka
24/7
0948 10 20 22 info@bhspol.sk

Upchatá kanalizácia dokáže narobiť poriadne nepríjemnosti. A je jedno, či to je v dome, v byte alebo vo vašej firme. Výsledok je takmer vždy rovnaký – nepríjemný zápach, spomalenie odtekania vody, upchatý odtok, splašky, neporiadok a v najhoršom prípade zničený majetok. O tom, ako zistíte, že máte problém s kanalizáciou, aké sú najčastejšie príčiny upchatej kanalizácie, ale aj o tom, ako prečistiť upchatú kanalizáciu, si povieme v tomto článku.

Ako spoznám, že mám upchatú kanalizáciu   

Zapáchajúci odtok

Jedným z varovných signálov, že s vašou kanalizáciou nie je niečo v poriadku, je nepríjemný zápach, ktorý sa šíri z upchatého potrubia. Typický je zápach z odtoku sprchy/vane alebo zápach zo spláchnutého WC. Rovnako tak môže problém s kanalizáciou signalizovať i páchnuci odtok v kuchyni, ktorý spôsobili zvyšky jedál či olejov.

Časté upchávanie odtokov a pomalé odtekanie vody

Trápi vás často problém s upchávaním odtokov v rôznych miestnostiach vašej domácnosti? Keď už zvon ani iné rady pre kutilov nezaberajú a odtok sa vám pravidelne upcháva, máte upchatú kanalizáciu. Ide tu o hlbší problém, ktorý si žiada prácu odborníkov. Zvyčajne to začína upchatou toaletou, pretože je priamo napojená na hlavnú kanalizáciu.

Ďalším prejavom upchatej kanalizácie je pomalé odtekanie vody z umývadla, drezu alebo sprchového kúta. Ak niečo také vo vašej domácnosti spozorujete, zbystrite pozornosť – môže ísť o upchatú kanalizáciu. Čistenie upchatej kanalizácie by ste nemali odkladať na neskôr.

Vaša toaleta nesplachuje

Nedarí sa vám po použití toalety spláchnuť jej obsah a hladina vody v mise je vyššie ako zvyčajne? To je ďalší zo signálov upchatej kanalizácie a tu pomôže jedine krtkovanie WC. Ak sa po spláchnutí toalety alebo po vyliatí väčšieho objemu vody do odtoku objaví bublanie – hlasné zvuky spôsobuje narážanie tlaku vody na rôzne nečistoty.

Na vašom pozemku sa objavujú mláky vody aj vtedy, ak neprší

Ak aj bez dažďa na vašom dvore vznikajú mláky, môže to byť dôsledok poškodenej kanalizácie.

Najčastejšie príčiny upchatej kanalizácie

Keď spoznáte príčiny upchávania potrubia a odtokov, môžete sa im v budúcnosti vyvarovať. Nezabúdajte, že WC a kuchynský drez nie sú odpadkovým košom, preto by ste do nich nemali vyhadzovať nasledovné:

Kuchynský olej a mastnoty, zvyšky jedál či chlpy a vlasy

Patríte k tým, ktorí radi vylievajú použitý kuchynský olej do WC alebo do drezu? Mali by ste s tým okamžite prestať. Do odtokov často tečie studená vody a keď do nich nalejeme olej v tekutej forme, pôsobením chladu tuhne a všetko upchá. Preto pri umývaní riadu nie je vhodné liať olej z vyprážania priamo do umývadla. Keď sa to spojí so zvyškami potravy, ktoré spláchnete vodou pri umývaní riadu. Vzniká Vám časovaná bomba v podobe upchatej kanalizácie. A je jedno, či ich pretlačíte cez otvor drezu v kuchyni alebo ich splachujete do záchoda. Upchať vnútro potrubia môžu aj čiastočky z nášho tela, chĺpky, vlasy alebo mastné nánosy z prania veľmi znečisteného oblečenia. Odtoky môžete chrániť aj použitím sitka na zachytávania tuhých čiastočiek. Ak sa vám odtok upcháva pravidelne, je najvyšší čas obrátiť sa na profesionálov na krtkovanie a čistenie kanalizácie.

Dámske hygienické potreby, vlhčené obrúsky, vlhčený toaletný papier či kuchynské utierky

Vieme, že drvivá väčšina žien to dobre vie, no netreba na to zabúdať. Do toalety nepatria ani maličké hygienické vložky, hoci sa dajú ľahko spláchnuť. Vlhčené obrúsky, čistiace tampóny na tvár, vlhčený toaletný papier, kuchynské utierky – žiaden z týchto výrobkov do toalety nepatrí, aj keď je na to podľa svojho obalu určený. Ide totiž o pevnejšie materiály, ktoré sa vo vode rozpúšťajú pomalšie ako toaletný papier. Takýto odpad sa dokáže v kanalizácii niekoľkonásobne zväčšiť a vytvoriť guču, ktorá vaše potrubie upchá a toaleta vám môže začať pretekať a vyplaví aj odpad.

Pozor na detské hračky či lyžičky

Ak máte doma malé deti, stačí chvíľka nepozornosti a detičky môžu skúšať spláchnuť do toalety malé hračky alebo do odtoku v kuchyni natlačiť lyžičky. Všetky tieto predmety zužujú prietok rúry, rovnako tak, ako ostatné nečistoty.

Čistenie kanalizácie
Upchaté wc
Upchaté wc

Ďalšie príčiny upchatej kanalizácie

Ak sa vám na dvore objavujú podozrivé mláky aj bez dažďa, môže ísť o poškodenú kanalizáciu, ktorú poškodili korene stromov v okolí – v tomto prípade je kanalizácia prerastená koreňmi. Tu pomôže monitoring potrubia kanalizácie, ktorý presne odhalí miesto, kde je kanalizácia poškodená a vy tak nemusíte zbytočne rozkopávať celý dvor a stráviť čas hľadaním poškodenej časti potrubia.

Ďalšou príčinou upchatej kanalizácie môže byť nedostatočný spád potrubia – kanalizácia by mala byť navrhnutá tak, aby sa odpad splachoval smerom nadol. Na upchatú kanalizáciu môže upozorniť aj preplnená žumpa, ktorá neprijíma ďalší odpad a ten prichádzajúci tlačí naspäť.

Ako prečistiť upchatú kanalizáciu?

Problém s upchatou kanalizáciou vám môže pomôcť identifikovať spomínaný monitoring potrubia kanalizácie. Prebieha pomocou sondy s kamerou, ktorá na základe kamerového záznamu odhalí, kde je potrubie poškodené alebo upchaté bez toho, aby ste museli celé potrubie rozkopať. Následne sa zvolí postup, ako kanalizáciu prečistiť s vhodnou čistiacou technikou. Monitoring nemusí byť vykonávaný iba v prípade havarijného stavu – môžete oň požiadať v rámci prevencie. Napríklad aj vtedy, keď sa sťahujete do nového bývania a chcete mať istotu pred hrozbou upchatej kanalizácie a nepríjemností s tým spojených. Monitoring potrubia dokáže odhaliť hrozby, ktoré neskôr môžu spôsobiť väčšie problémy a vy sa tak dozviete, či je treba potrubie upraviť alebo vymeniť za nové.

Krtkovanie kanalizácie môže problém vyriešiť

Ak sa u vás objaví problém s upchatou kanalizáciou, nezúfajte. Môže sa to stať kdekoľvek, či už v dome alebo v byte. Vtedy je potrubie potrebné dôkladne vyčistiť pomocou tz. krtkovania. Postarajú sa o to odborníci z Bratislavskej havarijnej spoločnosti, ktorí za pomoci krtka spriepustnia upchatú kanalizáciu a odstránia z nej nečistoty, usadeniny či mastné povlaky, ktoré spôsobujú upchávanie.

Čistenie kanalizácie vodnými tryskami, ktoré je nazývané aj vysokotlakové čistenie kanalizácie, prebieha pomocou čerpadla vo vozidle s nádržou. Čerpadlo poháňa elektromotor s ohybnou pružinou, ktorá má nastaviteľnú dĺžku až niekoľko desiatok metrov. Na jej konci sa nachádzajú hroty prispôsobené typu potrubia, ktoré je čistené.

Tlak vody vychádzajúcej z trysky, ktorej sa hovorí aj krtko, doslova prevŕta nánosy špiny a mastnoty, ktoré sa v potrubí nachádzajú. Jej tlak je prispôsobený aj typu materiálu, z ktorého je vyrobené potrubie, aby pri čistení nevznikali nechcené trhliny alebo priesaky. Odborníci vedia správne vyhodnotiť aký uhol a aký počet otvorov na hadici je potrebný na uvoľnenie potrubia.

Skorým krtkovaním je možné vyriešiť menšie problémy, ktoré by v budúcnosti mohli predstavovať riziko pre celkový kanalizačný systém a odpad.